Kırışıklık giderme ve terleme tedavisinde Botulinum A Toksin uyguluyoruz.

Botulinum A Toksin ile Kırışıklık Giderme

Yaşlanmaya bağlı yüzde, özellikle alın, göz çevresi ve kaş ortası bölgelerinde kırışıklıklar görülmektedir. Bu kırışıklıklar mimik hareketlerini yapamadan dahi görülebiliyorsa bu durum kırışıklıkların derinleştiğini göstermektedir. Bu kırışıklıkların tedavisi için bakteriden elde edilen bir ilaç olan botulinum a toksinini kullanıyoruz. Bu tedavi ile kırışıklıklar ve derideki çizgiler geçici olarak yok edilmektedir.

Etki Süresi

Etki süresi prospektüs bilgisinde yazdığı üzere 4- 6 aydır. Bu süre kişinin kas yapısına, yaşına ve kişide olan ek hastalıklara (tiroid ve bağ dokusu hastalıklarına bağlı) değişiklik göstermektedir. Yapıldıktan yaklaşık 3 gün sonra etki başlamakta, 1 hafta içinde ise tam etki sağlanmaktadır. Yakşaık 1,5-2 ay sonra kırışmalar yavaş yavaş başlayıp, 4. yada 6. ayda eski durumunuza dönersiniz. Düzenli olarak yapılan botulinım A toksin ile etki süresi en fazla 7 aya kadar uzayabiliyor.

Enjeksiyon

Alın bölgesi, göz çevresi yani kaz ayağı dediğimiz bölge, alın ortasındaki kızgınlık çizgilerimiz, boyundaki çizgiler için, lokal anestezik uygulamayı takriben ince uçlu iğneler ile yapılır. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. Enjeksiyon işlemi sırasında hafif düzeyde bir acı hissedilebilir. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilmektedir. Enjeksiyon uygulandığı gün sauna ve hamama gitmemeyi öneriyoruz.

Botulinum A Toksini ile Terleme Tedavisi

Botulinum A toksini aynı zamanda aşırı terelmeye bağlı, kadın ve erkelerdeki ter kokusunun giderilmesinde ve kıyafetlerdeki koltuk altında görünen ter izlerinin yok edilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Botulinum a toksini ter bezlerinin aktivetisini geçici ve sınırlı olarak engellemektedir. Aynı kırışıklık tedavisindeki gibi etki süresi 4-6 aydır.

 

SİZDEN GELENLER

  • Gözlerdeki yorgun ifade nasıl giderilir?

Gözlerdeki yorgun ifade için Göz Kapağı Estetiği veya Botulinum A Toksin tedavisi uygulamaktayız.

Eğer üst göz kapaklarınızdaki sarkıklık ve deri fazlalığı; gözlerimizi olağandan daha çok yorgun ve yaşlı görünmesine sebep oluyorsa, üst göz kapağı estetiği ile deri fazlalığı alınır. Bu şekilde gözlerinizin daha açık görünümüyle daha az yorgun görünmeniz sağlanır.

Eğer üst göz kapaklarınızdaki sarkıklık ve deri fazlalığı ameliyat seviyesine gelmediyse, Botulinum A Toksin tedavisi ile kaşlarınız bir miktar kaldırılarak, üst göz kapağı derinizin bir miktar daha gerilmesi sağlanır. Bu şekilde gözlerinizin  kısılmasına engel olunur ve daha az yorgun görünmeniz sağlanır.

  • Terleme için ne yapabilirim?

Ben, terleme tedavisinde Botulinum A Toksini enjeksiyonu yapıyorum. Botulinum A Toksini ter bezlerinin aktivitesini geçici olarak kısıtlayıp, terlemenin minimal seviyesine inmesine yardımcı oluyor.

  • Kullandığınız ilaç sebebiyle kırışıklık gidermede mimikler tamamen kayboluyormuş. Doğruluğu var mı?

Kırışıklık tedavisinde kullanılan ilaca bağlı mimik hareketleri asla tamamen kaybolmaz. Kas hareketleri geçici ve kısmi olarak bloke edilir. Özellikle doğal bir bakış elde etmek için kaş ortası bölgedeki kızma hareketini yaptıran kasların blokajı uygun şekilde yapılır.

  • Dolgu ve botulinum a toksin aynı bölgeye enjekte edilebiliyor mu?

Dolgu ve botulinum a toksinin etki mekanizması farklıdır. Botulinum a toksin kırışıklık tedavisinde, dolgular ise boşlukların tedavisinde kullanılır. Dolgu ve botulinum a toksin sadece kaş ortası derin oluk oluşumunda birlikte kullanılabilmektedir. Bunun dışında tedaviye cevap vermeyeceği için birlikte kullanımı olmamaktadır.

  • Alt göz kapağındaki kırışıklıklar için neler yapılabilir?

Kaz ayağı dediğimiz bölgeye botulinum a toksin tedavisi uygulanabilir. Göz yaşı oluğu deformitesine bağlı oluşan çöküklüklere yapacağımız ince ışık dolgusu diye tabir ettiğimiz dolgular o bölgeye volüm vereceği için kırışıklıkları da bir miktar açacaktır. Tam alt göz kapağına yakın ince kırışıklıklar içinse mezoterapi solüsyonları o bölgede renk açımına olanak sağlayıp hem de ince kırışıklıkları açacaktır.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Botolinum
Call Now Button