Kepçe Kulak Estetiği; genelde doğuştan gelen, kulaklarımızın başımızla arasındaki açının normalden daha fazla olduğu durumlarda, kulaklarımızın dışa doğru açıklığını gidermek için yapmış olduğumuz bir operasyondur. Amacımız; yüze ve kulaklara denge ve orantı kazandırırken daha doğal bir dış görünüm sağlamaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı; çocuklarda genel anestezi altında, yetişkinlerde lokal anestezi altında, kulak arkasından bir kesi ile kıkırdak dokuda yapılan işlemlerle kulağın başımıza yaklaşmasını sağlayan bir operasyon olup, yaklaşık 1-1,5 saat diliminde gerçekleşir. Ameliyat sonrası kulakları saran sporcu bandı kullanıyoruz, 2 hafta gece ve gündüz, sonraki 2 hafta da sadece geceleri kullanılır.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyattan sonraki 3 günde kulaklardaki şişkinliğe bağlı orta derecede bir ağrı hissedebilirsiniz. İlerleyen günlerde ağrı giderek hafifler. Birinci haftadan sonra ağrı beklenen bir durum değildir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Kepçe kulak ameliyatı sonrası aynı gün taburcu olunulur. 3 gün sonra banyo yapmaya izin verilir. 2 hafta boyunca kulak arkasındaki dikiş uygulanan bölgeye düzenli olarak pansuman yapılır. Kulak arkasındaki dikişler yaklaşık 1 ay sonra kendi kendine eriyecektir.Kulaktaki şişlik 2. haftadan sonra tamamen kaybolur. Kontroller; 3.gün, 2.hafta ve 1.ayda yapılır.

Ameliyat Sonrası İz Kalması

Kepçe kulak ameliyatında yapılan kesi; kulak arkası oluğunda kalacağı için dışarıdan görülmez. Kulak arkası derisi çok ince olduğu için zaten en az iz kalan bölgelerdendir. Yaklaşık 6. ayda neredeyse görünmez hal alacaktır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edeceklerimiz

  • Yaklaşık 3 gün evde istirahat etmek yeterli olacaktır.
  • Sporcu bandının tavsiye ettiğimiz sürede takılması, kulakların tekrar açılmaması için gerekliliktir.
  • Tarif edilen pansuman aksatılmamalıdır.
  • Yaklaşık 2 ay boyunca kulağı katlama ve kıvırma hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Kan Birikmesi (hematom): Erken fark edilir. Kısa bir müdahale ile önüne geçilir.
Dikişlerin Açılması: Sporcu bandının kullanılmaması durumlarında kulaklardaki dikişler açılabilir. Bu durumda doktorunuz tarafından müdahale edilmesi gerekir.
Enfeksiyon: Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik kullanılmaması ve pansumanın aksatılmasından oluşur. Dikkat edilmeli.

 

SİZDEN GELENLER

  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası ne beklenmeli?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası tüm hastalar için iyileşme süreci farklıdır. Ameliyat sonrası takmanız gereken sporcu bandını 2 hafta boyunca sabah-akşam kullanacağınız için işten 2 hafta izin almanız uygun olacaktır. 2 hafta sonra sporcu bandını sadece geceleri kullanacaksınız. 1 ay boyunca ağır sporlardan kaçınılmalıdır. 2 ay boyunca kulağı katlama ve kıvırma hareketlerinden kaçınılmalıdır. 2 hafta boyunca ne kadar çok oturarak uyumaya dikkat edersek şişliğiniz o kadar az olur. 2 hafta boyunca pansumanı aksatmamak gerekir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası 3 gün boyunca şişliğe bağlı bir acı hissedebilirsiniz.

Nihai sonuçları 3 ay sonunda almaktayız. Kurallara ne kadar uyarsak alacağımız sonuç, o kadar mutluluk verici olacaktır.

Sağlıkla kalın.

  • Kepçe kulak ameliyatından sonra kulağım tekrar açıldı. Ne yapmalıyım?

Kepçe kulak ameliyatlarından sonra karşılaşabildiğimiz bir durumdur. Verilen sporcu bandının kullanılmaması ve kişinin anatomik yapısı etkendir. Bu gibi durumlarda ikinci bir müdahale gerekebilir.

  • Kepçe kulak ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Kepçe kulak ameliyatı için yaş sınırı kulak gelişimin tamamlanmasına bağlıdır. Kulak gelişiminin yüzde 85’i 5 yaşına kadar tamamlandığı için, çocuğun ilkokula başlamadan (psikolojik olarak çevreden etkilenmeden) ve 5 yaşını doldurduktan sonra yapılması en uygunudur.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Kepçe Kulak Estetiği
Call Now Button