Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi cildin katmanlarını etkili bir şekilde  canlandırmak ve cildin genel durumunu iyileştirmek için kullanılır. Cildin görünümünü önemli derecede geliştiren cilt yüzeyinin yenileme işlemi olarak da kullanılabilir. Daha derin kırışıklıkların tedavisinde, güneş hasarları, sivilce izleri, cerrahi veya travmatik yara izleri ve lekelenme tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazerden yararlanıyoruz. Genel olarak yüz ve boyun çevresinde kullanımı olmakla birlikte cerrahi lazer probu ile tüm vücutta çalışma imkanı vardır.  Daha hassas olan göz kapağı derisi ve ağız çevresinde kullanımı yaygındır. Boyun, göğüs, kol ve bacaklarda doku, kırışıklık ve lekelenmeyi iyileştirmek için kullanılabilir. Özel probu ile de genital estetik amaçlı da  kullanılmaktadır.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Uygulaması

Uygulanacak bölgeye lokal anestezik uygulanır. Lokal anestezik etki etmesi sonrası, fraksiyonel karbondioksit lazer, deriye çok küçük çaplı sütun halinde, seçilen alan ve iki sütun arası mesafeye göre, yüzlerce lazer ışınını gönderir. Deri altında, lazer ışınına bağlı olarak 0,1-2,0 milimetre aralığında derinliğe kadar ısı hasarı oluşturulur. Gönderilen ışın sütunlarının çevresinde bulunan deride hasar olmayacağı için, sağlıklı kısımlar hasarlı olan alana nüfuz ederek hasarlı deriyi dışarı iter ve yeni deri ile değişimini sağlar. İşlem kolajen proteinlerinin üretimini de arttırdığından cilt kendini yenilemeye daha hızlı başlar. Uygulama uygulanacak bölgeye göre değişmekte olup, yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir.

Tedavi tekrarlanması uygulanacak bölgedeki hasara ve iyileşme sürecinize göre değişmekte olup doktor kontrollerinizde karar verilecektir.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Etkisi

Uygulama sonrası güneş yanması gibi bir kızarıklık 24 saat devam edecektir. İlk 5-6 saat boyunca saate 5-10 dakikalık buz tedavisi uygulanır. Uygulama sonrası 2. günden itibaren cilt üzeri kabuklanma oluşmaya başlayacaktır. 2-7 gün boyunca cilt soyulmaya devam edecektir. Daha sonrasında 3-6 hafta boyunca cilt pembeleşecektir. Birinci hafta sonrasında pembeliği kapatmak için makyaj yapabilirsiniz.

Uygulama sonrası sonuçlar 1. ayda alınmaya başlanır. Her seans sonrası da daha da artar.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavi Alanları

  • Cilt yenileme
  • Derin kırışıklık tedavisi
  • İnce çizgi tedavisi
  • Güneş hasarı
  • Sivilce izleri
  • Cilt lekeleri
  • Cerrahi ve travmatik yara izleri
  • Göz kapağı derisi ve ağız çevresi

SİZDEN GELENLER

  • Sivilce İzleri İçin CO2 Lazer Tedavisini Senede Bir Yaptırsam Yararlı Olur Mu? İşten zaman bulamıyorum.

Sivilce izleri için CO2 lazer tedavisi sizin için yararlı olacaktır. Fakat tedavi aktifliğni yitirmiş sivilcelerde, sonrasında iz kalması durumunda yapılır. Aktif sivilcilere CO2 lazer tedavisi uygulanmaz.

Senede bir yapılacak tedavi ile sonuç alamayız. Tedavi, sivilce izlerinin en aza indirmeyi ve cilt üzerindeki girinti çıkıntıları en aza indirmeyi hedeflemektedir. Bu sebeple bir aylık periyotlarla sonuç alana kadar tedavinin tekrarlanması gerekmektedir.

Güneşin kendini hissettirdiği İlkbahar ayları gelmeden sonuç almak istediğimizden, tedaviye Sonbahar-Kış aylarında başlanması gerekmektedir. Ekim-Kasım-Aralık tedaviye başlanması için en uygun aylardır.

Sağlıkla kalın.

  • Karbondioksit Lazer Yaz Aylarında Yapılır Mı?

Karbondioksit lazer tedavisinin yapısı gereği, cilt yüzeyinde de tahribat yapar ve iyileşme cilt yüzeyinden başlar. Bu sebeple, yaz aylarında kendimizi güneşten korumakta zorlanacağımız ve güneş lekelenmesinin önüne geçmek için, karbondioksit lazer yaz aylarında ara verdiğimiz bir tedavi yöntemidir. Onun yerine iyileşmenin cilt altından başladığı Altın İğne Tedavisi (PRP ve Mezoterapi destetkli) ile devam ediyoruz.

Sadece cerrahi ve travmatik yara izlerinin tedavisinde yaz aylarında da kullanıma devam edebiliyoruz.

Uygulama yapılacak bölge, kıyafetlerimizin altında kalsa bile güneş ışınlarının oraya ulaşabildiğini unutmamak gerekir. Size tavsiye edilen güneş koruyucularının kullanımına özen göstermeniz gerekmektedir.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer
Call Now Button