Meme Estetiği ameliyatlarından olan Meme Büyütme Estetiği; kadınların hem daha estetik, hem daha dolgun, hem de daha güzel göğüslere sahip olmak için başvurduğu bir yöntemdir. Bir çok sebepten dolayı göğüslerimizin kendimizi rahat edecek büyüklükte olmadığı durumlar vardır. Bu durumlarda silikon implant yerleşimi ile gerçekleştirdiğimiz operasyonlara meme büyütme ameliyatları demekteyiz.

Meme Büyütme Estetiği Başvuru Sebeplerimiz

 • Daha dolgun göğüslere sahip olunmak istenmesi.
 • Doğuştan gelen tam gelişmemiş memelere sahip olunması.
 • Vücut ölçülerinin orantılanmak istenmesi(Kalça genişliğimizle göğüs genişliğimizi orantılamak istediğimizde).
 • Gebelik(emzirme) sonrası küçülen/sönen memeleri eski haline getirilmek istenmesi(bazı durumlarda meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılır).
 • İki memenin farklı büyüklükte olması durumunda, aynı büyüklükte göğüslere sahip olmak istenmesi.
 • Daha önce geçirilmiş meme estetiği ameliyatında istenilen sonuç alınamaması veya o bölgede sıkıntı yaşanması durumunda.
 • Yaşanması hiç istenmeyen meme kanserinin tedavisi sonrası memenin tekrardan oluşturulması için(Belli bir yaştan sonra mamografi tetkiklerimizi ihmal etmeyelim).

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı, silikon implantların (protezlerin) genel anestezi altında yaklaşık 1-1,5 saat diliminde göğüs bölgenize yerleştirilmesidir. Ameliyat sonrası özel hazırlanmış sporcu sutyeni benzeri bir sutyen giydiririz. Gerekli durumlarda sutyen üzerine de sıkı bir bandaj yaparız. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Bu şekilde hem takibiniz yapılır, hem de damar yoluyla verilen ağrı kesicilerle daha rahat bir ilk gece yaşamınız sağlanılır. Ertesi gün kontrollerimiz sonrası taburcu edilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ağrı

Araştırmalarınız ve daha önce ameliyat olanlardan duyduğunuz “ilk iki gün bir miktar ağrının olması” doğrudur. Ağrı, ilk gün hastanede verilen damar yoluyla ağrı kesiciler ve taburcu sonrası alınan haplarla bastırılmaktadır. Ağrı da bildiğiniz üzere kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bir kaç günlük ağrıdan sonra sahip olduğunuz görünüm için biraz dişimizi sıkıyoruz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme

İlk iki gün, mümkün olduğu kadar istirahat ediyoruz. Kaslardaki gerginlik ve kolun hareket ettirilmesiyle artan ağrı sebebiyle isirahatınızı dik yatarak (oturarak) geçiriyoruz. Bu dönemde göğüslerimizde bir miktar şişkinlik te olacaktır. İlk iki gün sonrasında ağrılarımız azalacak, kol hareketlerimizde rahatlama olacak ve şişkinlikler azalacaktır. Memenin protezle şekillenmesini sağlamak amacıyla ameliyat sonrası verilen sütyeni 1,5 ay kadar bir süre takmaya devam ediyoruz. 2 aylık süreçte kol hareketlerinizin yoğun olduğu işlere ve sporlara ara veriyoruz. Meme büyütme ameliyatı sonrası doktor kontrollerinizde de iz giderici tedavinize başlanıyor.

Kısacası ameliyatınızın üçüncü gününde normal yaşantınıza yavaş yavaş dönmektesiniz.

Meme Büyütme Silikon Protez Çeşitleri

Protez hangi marka olursa olsun, FDA (U.S. Food and Drug Administration/A.B.D. Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Benim güvendiğim FDA onaylı marka dışında protez kullanmıyorum.

Damla Protez: Memenin şekline daha çok benzemektedir. Daha doğal göğüs görünümü talep eden hastaların tercih sebebidir.
Yuvarlak Protez: Meme üst kısmında daha dolgun bir görünüm sağlar. Dekolte giyime önem veren kadınların tercih sebebidir.

Protez seçiminde her ne kadar hastanın isteği büyük önem taşısa da; aşağıdaki kriterler hesaba katılarak doktorunuz ve sizin ortak kararı olmalıdır.

SİLİKON PROTEZLER HAKKINDA

 

Meme Büyütme Silikon Protez Seçiminde Hesaba Kattıklarımız

 • Sizin tercihiniz
 • Göğüs derinizin kalınlığı
 • Göğüs kasınızın kalınlığı
 • Vücut ölçüleriniz (Göğüs bölgenizin genişliği, omuz göğüs aralığınız, boyunuz)
 • Meme sarkma miktarınız
 • Daha önce geçirilen meme ameliyatlarınız

Meme Büyütme Ameliyatında Silikon Protezin Yerleştirilmesi

Meme büyütme ameliyatlarında silikon protezler iki yere yerleştirilir. Kas altı veya kas üstüne.
Kas Altı: İnce göğüs dokusu ve ince göğüs derisi olan hastalarda tercih edilir. Daha doğal görünüm sağlar.
Kas Üstü: Doku kalınlığı ve göğüs deriniz yeterli ise tercih edilir. Daha az ağrılı ve daha kısa süren bir işlemdir.

Meme büyütme ameliyatlarında, doktorunuz silikon protezinizin yerleştirileceği yer ile ilgili vermiş olduğu kararı eksisiyle artısıyla muayeneniz sonrasında anlatacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatları Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Kan Birikmesi (hematom): Erken fark edilir. Kısa bir müdahale ile önüne geçilir.
Kapsül Oluşumu: Konan silikon protezin vücut tarafından yabancı madde olarak algılanıp çevresinde ördüğü bir kozadır. Örülen kozanın çok kalın olması ve
protezin şeklini bozması durumunda ağrı da meydana gelebilir. Bu durumda silikon protez ve kapsülün cerrahi operasyonla temizlenmesi gerekir.
Silikon Protezin Kayması: Bu tarz durumları engellemek amaçlı pürüzlü yüzeyli silikon protezler kullanılmaktadır.
Boyut Farklılığı: Ameliyat sonrası iki memenin ameliyat öncesi farklılığını korumaya devam etmesidir.

 

SİZDEN GELENLER

 • Meme Dikleştirme Mi, Meme Dikleştirme + Protez Mi?

Bu konuda esas olan cerrahınızın yapacağı muayenedir.

Sarkıklığınız belli bir dereceye gelmişse Meme Dikleştirme’ye ihtiyacınız vardır. Burada kilit nokta: Ne kadar meme dokusuna sahip olduğunuzdur. Eğer yeterli derecede meme dokusuna sahipseniz, Protezle aynı etkiyi gösterecektir. Aynı dolgunluğa sahip olacaksınızdır.

Eğer yeterli miktarda meme dokusuna sahip değilseniz, ben iki ameliyatı bir yıl arayla yapmayı tercih ediyorum. Muayeneniz esnasında hangisinin daha önce, hangisinin bir yıl sonra yapılacağına karar veriyoruz. Genelde meme dikleştirme önce yapılması daha uygun oluyor. İlk yapılan ameliyatın iyileşmesi bir yıl içinde geçerek, meme dokusu ve cildin tam oturması sağlanmış oluyor. Bununla yıllar içerisinde koyacağımız protezin ağırlığı ile başlayacak sarkmanın bir süre daha ötelemiş oluyoruz.

Eğer meme dokunuz yok denecek kadar az ise her iki ameliyatın aynı anda yapılması ihtimaller arasına girmektedir.

Cerrahınız size en sağlıklı ve konforlu bir süreç yaşatmak için en uygun tercihleri sunacaktır.

 • Ameliyat sonrası sütyen takılması zorunlu mu?

Meme estetiği ameliyat sonrası sütyen takılması zorunludur. Meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ameliyatlarında meme cildi ve dokusunun yeni boyutuna alışması için sütyen takılması çok önemlidir. Yaklaşık 1,5 ay boyunca sizin için verilen sütyeni kullanıyorsunuz.

Memelerinizin, yeni boyutuna alışma periyodu olarak da adlandırdığımız bu dönemde siz ne kadar kurallara uyarsanız, ameliyat sonrası alacağımız sonuçlar da daha tatmin edici olacaktır.

 • Göğüs büyütme ameliyatlarında iz olur mu?

Göğüs büyütme ameliyatlarında iz; yapılan kesi yerinde yaklaşık 5 santimetre boyutlarında olacak ve 6. ayda soluklaşacaktır. Fakat bu izler meme altı oluğunda kalacağı için sizi rahatsız etmeyecektir.

Meme büyütme ile meme dikleştirme ameliyatı; memelerde sarkıklık ve dolgunluk kaybının birlikte görüldüğü durumlarda tercih edilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki; fazla büyük protezler zaten sarkmaya müsait bünyelerde meme dikleştirme yapılsa bile daha sonraki sarkmayı arttırabilir. Bu tarz vakalarda büyük protezlerden kaçınılmalıdır.

 • Hamilelik planı olan kişilerin veya hamilelikte meme estetik yaptırmasında sakınca var mı?

Emzirme sonrası, bebeğin sütten kesilmesinden sonra memede deformasyon olacağı için, Hamilelik planı olan kişilerin veya hamilelikte meme estetik operasyonlarını hamilelik sonrası bebeğin sütten kesilmesinden 6 ay sonra öneriyorum.

 • Meme büyütme ameliyatları için yaş sınırı var mı?

Meme büyütme ameliyatları için yaş sınırı var mı? sorusu bana sorulduğunda cevabım “18 yaş altında bu tarz ameliyatları yapmayı etik bulmuyorum” oluyor. 18 yaş üstü hastalarıma yardımcı oluyorum.

 • Memelerimi büyütmek istiyorum fakat emzirebilir miyim diye endişelerim var.

Meme büyütme ameliyatı emzirmeye engel bir durum teşkil etmez. Rahatlıkla emzirebilirsiniz. Çünkü meme protezleri meme dokusunun altına yerleştirilir ve süt kanalları ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

 • Meme ameliyatlarında mamografi gerekli görüyor musunuz?

Estetik Meme ameliyatlarından önce rutin olarak mamografi veya usg çektirmek zorunlu  değildir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan ya da diğer risk faktörlerine sahip hastalarda tavsiye edilir. Eğer tetkiklerde şüpheli bir alan varsa, bunun ne olduğu ilgili meme kanseri ile ilgilenen bir genel cerrahi doktoru tarafından tam olarak doğrulanmadan estetik meme ameliyatını yapmak uygun olmaz. Genel olarak 40 yaşın altında başvuran tüm hastalarda usg, 40 yaş üstünde de mamografi  tetkiki istiyorum.Bunu istemenin avantajı; ilerde çektirecekleri mamografileri veya usg sonuçları ile  önceden çektirdikleri görüntülemenin bulgularının kıyaslama olanağı vermesi. Ayrıca ameliyat öncesi çekilen usg ve mamografi sayesinde tesadüfen yakalanabilecek bir kanser olgusunun atlanmasının önüne geçilmiş oluyor.

 • Meme büyütme öncesi sonrası ne yapmalı?

Meme büyütme öncesi sonrası yapılması gerekenler; hem sizin, hem de doktorunuzun daha konforlu bir süreç geçirmesini sağlar.

Meme Büyütme Öncesi Yapılması Gerekenler
 • Kullanmış olduğunuz ilaçları doktorunuza danışarak ameliyat öncesi kullanım miktarlarınızı ayarlamanız gerekir.
 • Sigara içiyorsunuz ameliyat öncesinde ara vermeniz gerekir.
 • Aspirin ve ona benzer kan sulandırıcı kullanıyorsunuz ara vermeniz gerekir.
 • 40 yaş altı kadınlarda ultrason, 40 yaş üstü kadınlarda mamogram çektirilmeli.
 • Ameliyata girerken; kullandığınız mücevher, göz lensi, takma dişlerinizi çıkarmanız gerekir.
 • ,Ameliyat sonrası için öndenfermuarlıveyadüğmeli bolbir üst getirmeniz sizi daha rahat ettirecektir. Ameliyat sonrası kollarınızı kaldırmakta zorlanacağınız için bu tarz giysiler ile daha konforlu olursunuz.
 • Bir meşrubat pipeti temin ederseniz, ameliyat sonrası sıvı tüketiminizde yataktan doğrulmak zorunda kalmazsınız.
Meme Büyütme Sonrası Yapılması Gerekenler
 • Ameliyat sonrası sporcu sütyenine benzer özel sütyeni 1,5 ay boyunca kullanıyorsunuz.
 • Doktorunuz tarafından verilen ilaçları tarif edildiği şekilde kullanıyorsunuz.
 • 2 ay boyunca kol hareketlerinizin yoğun olduğu işlere ve sporlara ara veriyorsunuz.
 • 2 ay boyunca 3 kilogramdan fazla yük kaldırmıyoruz.
 • Ameliyat izi iyileşmesi sonrası, doktor kontrolünüzdekarbondioksit lazerile ameliyat izlerinizin tedavi edilmesi için randevu alıyorsunuz.

Meme büyütme öncesi sonrası yapılacaklar, doktorunuz tarafından ameliyat öncesi ve sonrasında daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Meme Büyütme
Call Now Button