Liposuction – Yağ Alma Ameliyatları; farklı nedenlerden dolayı vücudumuzun çeşitli yerlerinde yağ birikimleri oluşması ve bunların yaşantımıza ruhen ve bedenen etkilerini azaltmak için başvurduğumuz bir yöntemdir. Bölgesel yağ birikimlerini özel aparatlarla vücut dışına alma operasyonuna Liposuction – Yağ Alma Ameliyatları demekteyiz. Liposuction bir kilo verme operasyonu olmayıp, belli bölgelerdeki fazla yağlanmayı azaltmak için kullanmış olduğumuz bir yöntemdir.

Liposuction – Yağ Alma Ameliyatı

Genel anestezi altında yağ birikimi olan bölgelere yağ erimesini sağlayacak özel solüsyonlar enjeksiyonu yapıldıktan sonra, ucu delikli özel aparatlar (kanül) ile içerideki yağlar bir vakum cihazı ile çekilmektedir. Bölgesine göre değişmekte ise de yaklaşık 2-3 delikten kanüller yağ birikimli bölgeye sokulur. İlgili delikler kanül çapı kadar yani 3-4 milimetre çapındadır. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat diliminde gerçekleşir. Ameliyat sonrasında ilgili bölgeye liposuction korsesi takılır. Hasta isteğine göre ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınabiliyor veya taburcu olunuyor.

Liposuction – Yağ Alma Ameliyatlarında Ağrı

Ağrı yok denecek kadar azdır.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrası takılan liposuction korsesi 6 hafta boyunca kullanılır. Yağ çıkartılan bölgede morluklar oluşacak, yaklaşık 15 gün sonrasında geçecektir. Morluk önleyici krem kullanımımız olacaktır. Yağ aldığımız bölgede genel bir şişlik olacak, 1. aydan sonra inmeye başlayıp 6. ayda tamamen deri oturmuş olacaktır.Ameliyat sonrası, 6 ay boyunca her gün yarım saat yürüyüş, yaklaşık 2 ayda her gün 10 dakika ameliyat bölgesinin şişkinliğini azaltmak için ovma tarzı masaj yapıyoruz.

Ameliyat Sonrası İz Kalması

Kanülün girdiği yerlerde 3-4 milimetrelik belli belirsiz iz oluşacaktır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edeceklerimiz

  • Yaklaşık 1 hafta evde istirahat etmek yeterli olacaktır.
  • 6 hafta boyunca liposuction korsesinin kullanılmasının aksatılmaması.
  • Yürüyüşler ve masajlar aksatılmamalıdır.
  • Yağ birikiminin tekrarlanmaması için diyetimize uymamız gerekir.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Hissizlik: Bölgesel his kaybı oluşabilir. Geçicidir.
Deride Çukurlaşma: Genellikle geçici bir durumdur. Uygun masaj teknikleriyle önlenebilir.

 

SİZDEN GELENLER

  • Liposuction ameliyatı bana uygun mu?

Liposuction ameliyatıı olabilmek için beden kitle indeksiniz (BMI: Body Mass Index: Yetişkinlerde kilolu olup olmadığınızı gösteren bir indekstir. Ağırlığınızın, boy uzunluğunuzun karesine bölünmesiyle bulunur. BKİ= Ağırlık (kg) / Boy Uzunluğu2 (m) ) 30’un altında olması gerekir.

Liposuction ameliyatı olabilmek için BKİ’nin 30’un altında olması dışında son üç ayda kilo alıp vermeniz +/- 2 kg’ın dışına çıkmaması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki liposuction ameliyatı kontur düzeltme ameliyatıdır, zayıflamamıza yardımcı olan bir ameliyat değildir.

Sağlıkla kalın.

  • Liposuctionda hangi yöntemler vardır?

Liposuction vücut konturlarını şekillendirmek için kullandığımız bir yağ çekme ameliyatıdır. Günümüzde başlıca 3 yöntem vardır diyebiliriz. Bunlar; klasik liposuction, lazer liposuction ve vaser(ultrasonik) liposuction. Bu 3 yöntemde de parçalanan yağlar kanül yardımı ile vücuttan uzaklaştırılır. Klasik liposuction yağları mekanik etki ile parçalarken, lazer liposuction da yağlar lazer ışını ile, vaser da ise ultrasonik dalgalar ile parçalanır. Lazer liposuction da ciltte yanık ve morarma riski daha fazla iken, daha kontrollü yağ parçalanma sağlanır. Vaser da ise yağ çekimi sonrası bol kalan cildin toparlanması daha kolay olmaktadır. Fakat genel olarak bu 3 yöntemde 6 ay sonrasında benzer sonuçlar yaratmaktadır.

  • Liposuction ile kilo verebilir miyim?

Liposuction bir kilo verme operasyonu değildir ve bu amaçla kullanılmamalıdır. Liposuction kontur düzeltme ameliyatıdır. En uygun aday; 1 yıl içinde kilosunda iniş çıkış yaşamayan ve spor yaptığı halde basen bölgesi, karın bölgesi, bel oyukları gibi bölgelerde fazlalıkları olan kişilerdir.

  • Liposuction sonrası alınan yağlar tekrar oluşur mu?

Liposuction sonrası alınan yağlar, eğer diyetinize dikkat etmezseniz, vücut fazla alınan kaloriyi tek depolama yöntemi olan yağ dokusuyla depolayacaktır. Fakat bu yağlanma liposuction yapılan bölgelerde değil, o bölgelerin çevresinde birikecektir. Bu sebeple liposuction sonrası mutlak suretle diyetimize dikkat ediyoruz.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Liposuction – Yağ Alma
Call Now Button