Jinekomasti – Erkek Meme Küçültme

Jinekomasti; erkek memesinin normal oranlara göre büyük olmasına denir. Erkeklerde meme büyüklüğünün giderilmesi için yapılan Erkek Meme Estetiği ameliyatlarına  jinekomasti – erkek meme küçültme ameliyatı demekteyiz.

Ameliyat Başvuru Sebeplerimiz

  • Ergenlik döneminde hormonal nedenler sonrası büyüme
  • Kullanılan ilaçlar sebebiyle büyüme
  • Aşırı kilo alımına bağlı meme büyüme
  • Çok nadiren de tümörel nedenlerle büyüme

Jinekomasti Sınıflandırması

Meme büyüklüğü ve deri fazlalığına göre dört gruba ayrılır.
Evre 1 Jinekomasti: Deride fazlalık yoktur. Meme büyüklüğü normalden biraz fazladır. Meme ucu tomurcuk halindedir.
Evre 2 Jinekomasti: Meme dokusu ergen kadın memesi boyutlarındadır. Meme derisinde sarkma yoktur.
Evre 3 Jinekomasti: Hem meme dokusunda, hem de deri de sarkma ve gevşeklik mevcuttur.
Evre 4 Jinekomasti: Erkek memesi sarkık bir kadın memesi görünümündedir.

Jinekomasti – Erkek Meme Küçültme Ameliyatı

Jinekomastinin evresine göre değişik tekniklerle yapılabilir. Evre 1 ve Evre 2’de, yani hafif vakalarda liposuction (yağ alma operasyonu) en yaygın tekniktir. Evre 3’te liposuctiona ilave olarak meme kahverengi çevresinden yapılacak yarım ay şekilli kesiden, meme dokusunun çıkarılması yapılır.Evre 4’te ise kadınlardaki meme küçültme yöntemlerinde olduğu gibi lolipop yada ters T kesili doku çıkarılması işlemi yapılır.

Ameliyatlar genel anestezi altında yaklaşık 2-2,5 saat diliminde yapılır. Ameliyat sonrası özel hazırlanmış korse giydiririz.Evre 3 ve Evre 4 ameliyatlarda 3 gün kalan dren kullanıyorum. 3 gün sonrasında dren çıkartılıyor. Dren, ameliyat bölgesindeki biriken kirli kanın vücuttan atılması için kullanılır. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Ertesi gün kontrollerimiz sonrası taburcu edilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı kesicilerle giderilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

İlk iki gün, mümkün olduğu kadar istirahat ediyoruz. Kaslardaki gerginlik ve kolun hareket ettirilmesiyle artan ağrı sebebiyle istirahatınızı dik yatarak (oturarak) geçiriyoruz. Bu dönemde göğüslerinizde bir miktar şişkinlik ve morluk olacaktır. Şişkinlik ve morluk 15 gün sonrasında azalmaya başlayacaktır.Ameliyat sonrası korse yaklaşık 3 hafta gece ve gündüz, sonraki 3 hafta ise gündüzleri takılmalıdır. Yaklaşık 3 haftalık süreçte göğüs ve kol kasının yoğun olarak kullanıldığı sporlardan uzak duruyoruz.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Kan Birikmesi (hematom): Erken fark edilir. Kısa bir müdahale ile önüne geçilir.
Enfeksiyon Oluşumu: Erken dönemde çok nadir olarak rastlanabilir. Antibiyotik tedavisi ile düzelir.
Meme Büyüklüğü Devam Etmesi: Sadece liposuction yöntemi kullanılması durumunda karşılaşabilinir. Meme dokusunun cerrahi yöntemle çıkartılmasıyla düzelir.

 

SİZDEN GELENLER

  • Jinekomasti ameliyatı ağrılı mıdır? Tekrarlar mı?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yani hasta uyutularak uygulanır. Operasyon sonrası dönemde ağrı çok hafif olabilir. Ağrı kesici haplar ile bu ağrı kolayca atlatılır. Jinekomasti tekrar eden bir durum değildir. Fakat hasta operasyon sonrası dönemde çok aşırı kilo alırsa memelerde bir miktar yağlanma olacaktır.

  • Jinekomasti Ameliyatı Dışında Başka Seçeneğim Var mı?

Jinekomasti ameliyatı öncesi, ilk önce yapılması gereken, hormon testlerimizi yaptırmak olacaktır. Eğer hormonal sıkıntılarımız varsa, ilk önce bunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi sonrası jinekomastiniz devam etmekteyse, hormon tedavinizini takip eden doktorunuzun tavsiyesiyle jinekomasti ameliyatı olabilirsiniz.

Doktor kontrolü dışında alınacak ilaçlar, mucize yaratmayacağı, sağlığınızı tehlikeye atabileceği unutulmamalıdır.

Eğer, Evre 1 jinekomastiye sahipseniz, diyet ve spor ile sizi tatmin edebilecek sonuçlar alabilirsiniz. Kararlı diyet ve spor sonrası, bir fazlalığınız olduğunu düşünüyorsanız, plastik cerrahınızdan fikir alabilirsiniz. Liposuction tavsiye edilme ihtimali olabilir.

Evre 2 veya Evre 3 veya Evre 4 jinekomastiniz varsa ameliyat en uygun çözüm olacaktır.

Seçeneklerinizi değerlendirmek için, plastik cerrahınıza danışmaktan kaçınmayın.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Jinekomasti – Erkek Meme Küçültme
Call Now Button