Göz Kapağı Estetiği; hemen hemen hepimizin yaşlanmaya bağlı ve yer çekiminin etkisiyle düşen göz kapaklarımızın daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlamak için başvurduğumuz bir yöntemdir. Lokal anestezi altında gerçekleştirdiğimiz, göz kapaklarımızda bulunan fazlalığın alınması operasyonlarına göz kapağı ameliyatları demekteyiz.

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı; üst göz kapağınızda sarkmaya sebep olan deri fazlalığı ve gerekli kadar yağ torbacıklarının lokal anestezi altında 1-1,5 saat diliminde alınması yöntemidir. Kesi üst göz kapağının katlanma yerlerinde olacağı için ilerleyen süreçlerde iz fark edilmeyecektir. Ameliyat sonrası göz kapaklarındaki dikiş hatlarını örten bir bant yerleştiriyoruz. Ameliyat sonrası kişi taburcu edilir ve 1 gün sonrasında rahatlıkla günlük işlerine devam edebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı; alt göz kapağının sarkması sonrası alt göz kapağının derisinin fazlalığının lokal anestezi altında 1-1,5 saat diliminde alınması yöntemidir. Kesi kirpik altına saklandığından ilk haftalardan sonra dışarıdan seçilmesi azalacak, 1 yıl sonrasında fark edilmeyecek düzeye gelecektir. Ameliyat sonrası göz kapaklarındaki dikiş hatlarını örten bir bant yerleştiriyoruz. Ameliyat sonrası kişi taburcu edilir ve 1 gün sonrasında rahatlıkla günlük işlerine devam edebilir. Her ne kadar alt göz kapağı ameliyatını kısaca anlatmak istesem de muayeneniz sonrası farklı bir tedavi yöntemi de seçebiliriz.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme

Göz kapağı ameliyatı sonrasında bantlar üzerinden hafif kanamaların olması beklenen bir durumdur. İlk 2 gün boyunca göz çevresinde artan bir şişlik ve morluk oluşacaktır. Bunu önlemek için buz uygulamasına bir süre devam edeceğiz. Size reçete edilen morluk önleyici kremlerin de kullanımını aksatmayacağız. 5 gün sonrasında dikişlerinizi ve bantları alıyoruz. Yara iyileşme durumunuza göre yeni bant koyup koymamaya karar veriyoruz.

İstirahat süremizi ne kadar çok dik yatarak(oturarak) geçirirsek, şişlikler ve morluklar o kadar az olacaktır. 2 ay boyunca güneşten kendimizi mümkün olduğu kadar koruyacağız. Bu süre içinde, bunun dışında şişlik artmasını tetikleyen sauna ve ağır sporlardan kaçınalım.

Makyaj konusunu kontrolleriniz sonrasında birlikte karar vereceğiz.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatları Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Kanama: Nadir olarak bazı vakalarda görülmektedir. Müdahale edilmesi gerekir.
Bulanık Görme: İlk birkaç gün rastlanabilen bir durumdur. Geçicidir.
Aşırı Gözyaşı: İlk birkaç hafta rastlanabilen bir durumdur. Geçicidir.
Uyku Esnasında Gözlerin Kapanmaması: İlk birkaç gün rastlanabilen bir durumdur. Şişliklerin inmesiyle ile düzelir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ HAKKINDA

SİZDEN GELENLER

  • Dolgu Yaptırmama Rağmen Gözaltı Torbalarımdan Rahatsızım. Alt Göz Kapağı Estetiği Yaptırmam Gerekir Mi?

Alt göz kapağı estetiği ameliyatları; alt göz kapağında oluşan sarkma ve göz altı torbalarının giderilmesini amaçlamaktadır.

Gözaltı dolguları; eğer gözaltı torbalarınız varsa, göz yaşı oluğunda bulunan çöküntüyü doldurarak ilizyon etkisi yaratarak gözaltı torbalarınızın daha az dikkat çekmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Eğer ilizyon etkisi sizi tatmin etmiyorsa alt göz kapağı estetiğini düşünebilirsiniz. Sadece gözaltı torbasını gidermek için yağ çıkartılması yapılacaksa iz görünür olmayacaktır. Fakat yağ çıkarılması sonrası bollaşan deriyi gidermek için deri de alınacaksa kirpik altında oluşacak izin sizi daha çok rahatsız edip etmeyeceğine karar vermeniz gerekir. Doktorunuz size operasyon sonrası beklenilenleri anlatacaktır.

Ben sarkma miktarına bağlı olarak üst göz kapağı estetiğini 35 yaş sonrasında, alt göz kapağı estetiğini de 50 yaş sonrasında önermekteyim.

Sağlıkla kalın.

  • Göz Kapağı Estetiği Ömrü Ne Kadar?

Göz kapağı estetiği ömrü yaşlanmayla doğru orantılıdır. En önce bilinmesi gereken estetik ameliyatlarla yaşlanmayı durdurmuyor, yaşlanmanın etkilerini azaltmaktayız. Estetik ameliyat sonrasında da vücudumuz yaşlanmaya devam etmektedir.

Üst göz kapağı ameliyatının ömrü yaklaşık 4-5 yıldır. Yaş alma süreci üst göz kapağı ameliyatından sonra da devam ettiği için göz kapaklarında da yıllar içerisinde değişiklikler olabilir, ancak hiçbir zaman ameliyattan önceki görünüme dönmez. Yıllar içinde göz kapaklarında deri  sarkmaları oluşabilir ve tekrar aynı kesi yerlerinden ameliyat gerekebilir.

Alt göz kapaklarında ise bu tekrar ameliyat genellikle gerekmez yada daha uzun yıllar dayanabilir.

  • Gözlerdeki yorgun ifade nasıl giderilir?

Gözlerdeki yorgun ifade için Göz Kapağı Estetiği veya Botulinum A Toksin tedavisi uygulamaktayız.

Eğer üst göz kapaklarınızdaki sarkıklık ve deri fazlalığı; gözlerimizi olağandan daha çok yorgun ve yaşlı görünmesine sebep oluyorsa, üst göz kapağı estetiği ile deri fazlalığı alınır. Bu şekilde gözlerinizin daha açık görünümüyle daha az yorgun görünmeniz sağlanır.

Eğer üst göz kapaklarınızdaki sarkıklık ve deri fazlalığı ameliyat seviyesine gelmediyse, Botulinum A Toksin tedavisi ile kaşlarınız bir miktar kaldırılarak, üst göz kapağı derinizin bir miktar daha gerilmesi sağlanır. Bu şekilde gözlerinizin  kısılmasına engel olunur ve daha az yorgun görünmeniz sağlanır.

  • Göz kapağı estetiğinde iz kalır mı?

Göz kapağı estetiğinde iz; yapılan kesi izleri üst kapakta tam kapak kıvrım yerinde olacak şekilde, alt kapakta ise kirpik diplerinde kalır. Bu izler; üst kapakta yaklaşık 1. ayda tam katlantı çizgisinde olduğu için göz açıkken asla görünmeyecektir. 6. ayda, göz kapağı derisi çok ince ve en az iz kalan bir bölge olduğu için göz kapalı iken bile neredeyse hiç görünmez. Alt kapakta ise; yaklaşık 2 ay boyunca kırmızı kalan izler, 6.ayda soluklaşacaktır. Fakat bu bölgede doğal bir katlantı olmadığı için çizgi şeklinde beyaz bir iz çok dikkatli bakıldığında gözlenebilir.

  • Üst göz kapağı ameliyatı sonrası gözlerim açık kalır mı?

Üst göz kapağı ameliyatından sonra gözlerin açık kalması gibi bir durumla karşılaşılmaz. Üst göz kapağındaki çıkarılacak deri miktarı, kapağı açık bırakmayacak şekilde operasyon öncesi dönemde çizim yapılarak belirlenir.

  • Alt göz kapağındaki kırışıklıklar için neler yapılabilir?

Kaz ayağı dediğimiz bölgeye botulinum a toksin tedavisi uygulanabilir. Göz yaşı oluğu deformitesine bağlı oluşan çöküklüklere yapacağımız ince ışık dolgusu diye tabir ettiğimiz dolgular o bölgeye volüm vereceği için kırışıklıkları da bir miktar açacaktır. Tam alt göz kapağına yakın ince kırışıklıklar içinse mezoterapi solüsyonları o bölgede renk açımına olanak sağlayıp hem de ince kırışıklıkları açacaktır.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Göz Kapağı Estetiği
Call Now Button