Meme Estetiği ameliyatlarından olan Meme Küçültme Estetiği ile biz kadınların büyük memelerden dolayı çekmiş olduğu istenmeyen bel ve sırt ağrıları, sürtünmeden dolayı pişik, istenmeyen kokular, giysi seçememe, yara haline gelen sutyen izleri, bir de kendimizi beğenmeme gibi durumların önüne geçiyoruz. Normalden büyük ölçülere ulaşmış göğüslerimizi, meme küçültme ameliyatı ile arzu ettiğimiz ve bizi rahat ettirecek boyutlara getiriyoruz. Bunun için de meme içerisinde bulunan gereksiz yağ dokusunu almaktayız.

Meme küçültme ameliyatı, diğer meme estetiği ameliyatları gibi vücut gelişimlerini tamamlamış 18-20 yaş aralığından sonraki kişilere uygulanabilmektedir. Vücut gelişimini tamamlanmadan yapılması durumunda kişi, estetik ve hormonal olarak etkilenebilmektedir. Bu sebeple eğer tıbbi bir sorunumuz yoksa vücut gelişimini bekliyoruz.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı; genel anestezi altında ters T kesi veya lolipop kesi metotlarından biri kullanılarak meme büyüklüğüne göre yaklaşık 2,5-3 saat diliminde gerçekleşir.

Ters T kesi; meme altında ters T şeklinde kesi yapılarak sarkık olan cilt ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleşir.

Meme Dikleştirme Yöntemleri Meme Küçültme Ters T      Meme Dikleştirme Yöntemleri Meme Küçültme Ters T Sonrası

Lolipop kesi; meme ucunun çevresinin lolipop şeklinde bir kesi yapılarak sarkık olan cilt ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleşir.

Meme Dikleştirme Yöntemleri Meme Küçültme Lolipop      Meme Dikleştirme Yöntemleri Meme Küçültme Lolipop Sonrası

Sarkık olan cilt ve meme dokusunun çıkartılması ve meme başı kişinin vücut özelliklerine göre yukarıya taşınması sonrası süt kanallarına dikkat edilerek deri kapatılır. Biriken kanın vücut dışına atılmasına yarayan dren konularak operasyon sonlandırılır.

Operasyon sonrası özel hazırlanmış sporcu sutyeni benzeri bir sutyen giydiririz, yaklaşık 6 hafta kullanılır.

Meme Küçültme Ameliyatlarında Metot Seçiminde Kriterler

 • Meme boyutu
 • Meme başı ile meme kıvrımı arasındaki mesafe
 • Meme dokusu
 • Meme cilt özelliği
 • Omuz/kalça genişliği
 • Meme başı – omuz/kalça arası mesafe

Meme Küçültme Ameliyatlarında Ağrı

Ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı kesicilerle giderilir. Bir yıla kadar ara sıra yanma ve batma hissedilebilinir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme

Meme küçültme ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalınır. 3 gün kalan dren kullanıyorum. 3 gün sonrasında dren çıkartılıyor. Dren, ameliyat bölgesindeki biriken kirli kanın vücuttan atılması için kullanılır. 3.gün kontrolünüz sonrasında 1.hafta ve 2.hafta kontrolleri yapılır. 2.haftada dikişler alınır ve iz giderici tedavinize başlarız. Belli bir dönem göğüslerinizde şişlik olacaktır, gün geçtikçe azalacaktır. Göğüs küçültme ameliyatından sonra 1 hafta istirahat yeterli olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalması

Her kesinin olduğu yerde iz kalması olağandır. İzler, ameliyat için karar verilen kesi izine göre farklılık gösterecektir. Bu izler sutyen veya bikini ile saklanabilecek türden olacaktır. Zamanla da izlerin belirginliği azalacaktır. 1 yıl sonunda izler tam halini alır ve ten rengi görünümüne kavuşur.

Meme Küçültme ve Emzirme

Meme bezi ve bu bezin meme ucuyla bağlantısını koruyan yöntemler ile süt verme işlevinin korunması mümkündür. Fakat aşırı büyük olan memelerde uygun küçültme elde edebilmek için süt verme işlemi hastanın rızası ile yaş ve daha sonraki çocuk olma planı da göz önüne alınarak feda edilebilinir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edeceklerimiz

 • Dren çekilene kadar evde istirahat etmek gereklidir.
 • Doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve antibiyotikler verilen dozajlarda kullanılmalıdır.
 • Pansuman aksatılmamalıdır.
 • En az 6 hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalıdır.
 • Size verilen sutyen de 6 hafta boyunca kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 15 gün boyunca yüz üstü ve göğüslerimizin üstüne yatmıyoruz.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Kan Birikmesi (hematom): Erken fark edilir. Kısa bir müdahale ile önüne geçilir.
Boyut Farklılığı: İki memenin ameliyat öncesi farklılığını korumaya devam etmesidir.
Emzirme Kaybı: Göğüs büyüklüğüne ve kullanılan teknikle emzirme kaybı yaşanabilir.

SİZDEN GELENLER

 • Hamilelik Sonrası Tekrar Meme Küçültme Ameliyatına İhtiyaç Duyar Mıyım?

Hamilelik sonrası tekrar meme küçültme ameliyatı ihtiyacına, ancak emzirme döneminizin bitmesinden sonra 6 ay geçmesi ve hamilelik öncesi kilonuza geri dönmeniz sonrası karar verebiliriz.

Hamilelik esnasında, kilo alımı ve genetik yapınıza göre memelerinizde büyüme görülmesi olağandır. Hamilelik ve emzirme sonrası memelerinizin alacağı şekil genetik yapınıza bağlı olduğu için de, tekrardan bir operasyona ihtiyacınızın olup olmayacağına karar vermek için çok erken. Meme dikleştirme ameliyatı da emzirme sonrası yapılan yaygın bir ameliyattır. Genetik yapınız belirleyici olacaktır.

Hamilelik döneminizi bunları düşünerek geçirmemenizi tavsiye ederim. Sadece doğacak çocuğunuzun sağlık ve mutluluğuna odaklanın. Gerisi bir şekilde yoluna girecektir.

Sağlıkla kalın.

 • Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Memelerim Tekrar Büyür Mü?

Meme küçültme ameliyatı, size artık yük olacak kadar büyüyen göğüslerinizin içinde bulunan gereksiz yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirdiğimiz bir operasyondur. Bununla da; meme küçültme ameliyatı sonrası kişinin uzun yıllar daha küçük ve daha sağlıklı göğüslere uzun yıllar sahip olmasını amaçlamaktayız.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra memelerin tekrar büyümesi nadir olsa da görülmektedir. Genellikle vücut gelişimlerini yeni tamamlamış veya henüz tamamlamamış genç hastalarda görülmektedir.

Genç hastalarımızın dışında; meme küçültme ameliyatı sonrasında kilo alımı (ameliyat esnasında alınan yağların kilo alımı sonrası tekrardan oluşması) , hormonal düzensizlikler, hamilelik ve menopoz yaşayan hastalarda görülebilmektedir.

İyileşme süresinden sonra günlük eksersizler ve sağlıklı beslenme ile memelerinizin tekrar büyümesinin büyük miktarda önüne geçiyorsunuz.

Sağlıkla kalın.

 • Ameliyat sonrası sütyen takılması zorunlu mu?

Meme estetiği ameliyat sonrası sütyen takılması zorunludur. Meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ameliyatlarında meme cildi ve dokusunun yeni boyutuna alışması için sütyen takılması çok önemlidir. Yaklaşık 1,5 ay boyunca sizin için verilen sütyeni kullanıyorsunuz.

Memelerinizin, yeni boyutuna alışma periyodu olarak da adlandırdığımız bu dönemde siz ne kadar kurallara uyarsanız, ameliyat sonrası alacağımız sonuçlar da daha tatmin edici olacaktır.

 • Hamilelik planı olan kişilerin veya hamilelikte meme estetik yaptırmasında sakınca var mı?

Emzirme sonrası, bebeğin sütten kesilmesinden sonra memede deformasyon olacağı için; hamilelik planı olan kişilerin veya hamilelikte meme estetik operasyonlarını hamilelik sonrası bebeğin sütten kesilmesinden 6 ay sonra öneriyorum.

 • Memelerimi küçültmek istiyorum ama dekoltemin görüntüsünü de seviyorum. Bir değişiklik olur mu?

Ameliyat sonrası dekolte görünümünüz olduğundan daha güzel gözükecektir. Çünkü meme küçültme ameliyatlarında memenin alt kısımlarındaki dokular çıkarılıp, meme yukarıya doğru dikleştirilir. Dekolte bölgesinde küçülme olmadığı gibi, aynı zamanda dikleştirmede yapıldığı için dekolteniz eskisinden daha güzel görünecektir.

 • Meme küçültme ameliyatı sırt ağrıları azalmasında etken midir? 34 yaşındayım ve memelerim büyük, kronik bir sırt ağrım var. Teşekkürler.

Kronik sırt ağrılarının bir çok sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi de memelerin aşırı büyüklüğüne bağlı postür bozulmasıdır. Evet meme küçültme ameliyatı sonrası memelerinizin ağırlığı azalacağı için postürünüzde düzelme olacaktır ve sırt ağrılarınız azalacaktır.

 • Meme ameliyatlarında mamografi gerekli görüyor musunuz?

Estetik Meme ameliyatlarından önce rutin olarak mamografi veya usg çektirmek zorunlu  değildir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan ya da diğer risk faktörlerine sahip hastalarda tavsiye edilir. Eğer tetkiklerde şüpheli bir alan varsa, bunun ne olduğu ilgili meme kanseri ile ilgilenen bir genel cerrahi doktoru tarafından tam olarak doğrulanmadan estetik meme ameliyatını yapmak uygun olmaz. Genel olarak 40 yaşın altında başvuran tüm hastalarda usg, 40 yaş üstünde de mamografi  tetkiki istiyorum.Bunu istemenin avantajı; ilerde çektirecekleri mamografileri veya usg sonuçları ile  önceden çektirdikleri görüntülemenin bulgularının kıyaslama olanağı vermesi. Ayrıca ameliyat öncesi çekilen usg ve mamografi sayesinde tesadüfen yakalanabilecek bir kanser olgusunun atlanmasının önüne geçilmiş oluyor.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Meme Küçültme
Call Now Button