Yaşlanmaya ve aşırı kilo vermeye bağlı, yüz ve vücuttaki dolgunluğunu kaybetmiş bölgelere dolgunluk ve volüm kazandırmak için yaptığımız operasyona Yağ Enjeksiyonu Estetiği adını vermekteyiz. Yağ Dolgu Estetiği olarak ta anılan yağ enjeksiyonu, kalça ve memelere volüm vermek isteğimizde bu yönteme başvurmaktayız. Yüzde ise yanak, iki kaş arası, nazolabial oluklar, çene ucu, elmacık kemikleri enjeksiyon yaptığımız alanlardır.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır

 • Memelerde hafif ve orta derece volüm kaybı olan hastalar
 • Kalçalarda daha dolgun ve yuvarlak görünüm isteyen hastalar
 • Çene, elmacık kemiği, şakak bölgesi ve yanak bölgesine volüm kazandırmak isteyen hastalar
 • Nazolabial oluk ve kaş arasındaki derin olukların doldurulmasını isteyen hastalar
 • Burun ameliyatlarından sonra burunda kalan çöküklüklerin telafisini isteyen hastalar
 • Çarpık bacaklı hastaların bu deformitesinin azaltılmasında
 • Dudaklarına volüm kazandırmak isyeten hastalar
 • Yaşlı insanların el sırtlarındaki buruşuk görünümü gidermek için
 • Kadın genital organı olan büyük dudakların dolgunlaştırılması
 • Erkek genital organı olan penisin kalınlaştırılması
 • Liposuction operasyonundan sonra çöküntü kalan yerlerin telafisinde

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı

Yağ enjeksiyonu ameliyatı; lokal, sedasyon veya genel anestezi altında enjeksiyon yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre 30 dakika ile 3 saat arasında değişiklik gösteren zamanda yapılır. Yağ enjeksiyonu için yağlar, genellikle hastaların karın, bel çevresi ve uyluk iç kısmı ya da basenlerden elde edilir. Alınan yağlardaki sıvılar süzüldükten sonra, yağ partikülleri kanüller aracılığı ile volüm verilecek alana enjekte edilir. Hastalar aynı gün hastaneden taburcu olurlar.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Yağ Enjeksiyonu ameliyatlarında ağrı çok nadir olarak doku şişliğine bağlı hissedilir. Doku ödemini azaltmak için 24 saat boyunca özellikle yüz bölgesine 20 dakikalık aralıklar ile buz uygulaması önerilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrası, hasta aynı gün taburcu edilir. Hastanın 1 ya da 2 gün evde istirahat etmesi yeterlidir. Çok fazla ayakta kalma doku şişliğini daha da arttıracağı için önerilmez. Hasta 2 gün sonrasında duş alabilir. Yaklaşık 10 gün kanüllerin girdiği alanlara antibiyotikli kremler ile pansuman öneriyoruz. Aspirin gibi kan sulandırıcıları ve bitki çaylarından kanama riskini artıracağı için 10 gün uzak kalınması tavsiye edilir.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Kan Birikmesi (hematom): Erken fark edilir. Kısa bir müdahale ile önüne geçilir.
Şişlik – Doku Ödemi: Özellikle yüz bölgesi uygulamalarında görmekteyiz. buz uygulaması ve ödem giderici ilaçlar ile önüne geçilecektir.
Enfeksiyon Gelişimi: Çok nadir olarak görülebilir. Antibiyotik tedavisi ile önüne geçilir.
Deride Renk Değişikliği: Eğer yağ enjeksiyonu çok yüzeysel yapılmışsa gözlenebilir. Bu durum geçici olsa da can sıkıcı bir olaydır.

 

SİZDEN GELENLER

 • Yağ enjeksiyonu ömür boyu kalıcılığı var mıdır?

Hayır. Yağ enjeksiyonu ile yapılan dolguların kalıcılığı ömür boyu değildir. Koyulan yağların yaklaşık 2 yıla kadar neredeyse tamamını kaybeder. Bununla birlikte, bir miktar kısım devamlılığını devam ettiren hastalarımız olmuştur..

 • Göğüslerimin biraz daha dolgun gözükmesini istiyorum. Göğüse yağ enjeksiyonuyla istediğim gibi olur mu?

Göğüse yağ enjeksiyonu ile memelere dolgunluk sağlayabiliyoruz. Karın bölgesinden veya basenlerden liposuction yöntemi ile aldığımız yağları bu yöntem için kullanıyoruz. Fakat bu yağların yüzde 70’lik kısmı 2 yıl içinde eriyor. Tekrardan yağ enjeksiyonuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Estetik Cerrah Doç. Dr. Saime İrkören

Tüm Sorularınız ve Randevu Almak İçin

Aşağıdan Telefon Numaranızı Bırakmanız Yeterli

Yağ Enjeksiyonu Estetiği

Call Now Button